Guvern: 16 elevi – miniștri pentru o zi

PUBLICITATE - Pentru detalii ne puteți contacta la admin@transilvanianews.com

Un număr de 16 elevi, selectați de Consiliul Național al Elevilor dintre elevii reprezentanți din toată țara, vor petrece o zi alături de miniștrii din Guvernul României și vor asista la toate activitățile desfășurate de ministru, pe modelul job shadowing, unde activitatea elevului-ministru va fi în oglindă cu activitatea ministrului.

De asemenea, cei 16 liceeni vor asista la ședința de guvern de astăzi, vor participa la evenimentul ‘Ziua porților deschise’, organizat de Ministerul Afacerilor Interne, vor vizita Academia Militară și Muzeul Militar și vor participa la o sesiune de semnat documente, organizată de Ministerul de Justiție.

Proiectul ‘Ministru pentru o zi’ este un exercițiu civic prin care Guvernul României își dorește să încurajeze cultura participativă a tinerilor, să promoveze valorile și principiile democratice și să aducă administrația publică mai aproape de cetățeni.

Aflat la a treia ediție, proiectul este realizat de Guvernul României, prin Secretariatul General al Guvernului, în parteneriat cu Consiliul Național al Elevilor, unic for reprezentativ al elevilor și for consultativ pentru Ministerul Educației Naționale.

Proiectul își propune să antreneze simțul civic al elevilor, să le facă cunoscut modul în care funcționează administrația publică centrală și să le ofere ocazia de a contribui direct cu idei pentru eficientizarea administrației publice centrale.

LISTA ELEVILOR-MINIȘTRI

Nr. Crt — Ministerul ales — Elev participant — Clasa — Unitate de învățământ — Județ

1. Premierul României — Iustin Jalaboi — A XI-a — Colegiul Național ‘Mihail Sadoveanu’ Pașcani — Iași

2. Secretariatul General al Guvernului — Dinu Andrei Bogdan — A XI-A — Colegiul Național ‘Jean Monnet’ Ploiești — Prahova

3. Ministerul Mediului — Radu Dincă — a X-a — Colegiul Național ‘Zinca Golescu’ Pitești — Argeș

4. Ministerul Afacerilor Interne — Alexandra Tuță — A XII-a — Colegiul Național ‘Barbu Știrbei’ Călărași — Călărași

5. Ministerul Apărării Naționale — Florin Țura — A XI-a — Liceul Teoretic ‘Petru Rareș’ Târgu-Lăpuș — Maramureș

6. Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale — Mina Moldoveanu — A XI-a — Liceul de Arte ‘Margareta Sterian’ Buzău — Buzău

7. Ministerul Justiției — Filip Petru Iana — A XII-a — Colegiul Național ‘Andrei Șaguna’ — Brașov

8. Ministerul Sănătății — Ruxandra Dobre — A XII-a — Colegiul Național ‘Unirea’ — Vrancea

9. Ministerul Apelor și Pădurilor — Ioana Staicu — A X-A — Școala Superioară Comercială ‘Nicolae Krețulescu’ — București

10. Ministerul Turismului — Florin Râșteiu — A X-a — Seminarul Teologic ‘Sfântul Simion Ștefan’ Alba Iulia — Alba

11. Ministerul pentru Români de Pretutindeni — Liana Butoi — A XI-a — Colegiul Național Pedagogic ‘Andrei Șaguna’ Sibiu — Sibiu

12. Ministerul Economiei — Teodor Grusea — A XII-a — Colegiul Național ‘Andrei Șaguna’ — Brașov

13. Ministerul Tineretului și Sportului — Claudia Mihai — A XI-a — Colegiul Național ‘Emil Racoviță’ București — București

14. Ministerul Cercetării și Inovării — Adrian Lăzărescu — A XI-A — Colegiul Tehnic ‘Gheorghe Asachi’ — Bacău

15. Ministerul Comunicațiilor și pentru Societatea Informațională — Popescu Alexandra Alina — A XI-A — Liceul Teoretic Hyperion — București

16. Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat — Natanael Toma — A X-a — Colegiul Național ‘Andrei Șaguna’ — Brașov

DISTRIBUIȚI

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here