Vezi programul complet de la Zilele Brașovului 2017

PUBLICITATE - Pentru detalii ne puteți contacta la admin@transilvanianews.com

Zilele Braşovului, care se vor desfăşura la sfârşitul acestei săptămâni, în perioada 28-30.04, vor avea aproape acelaşi program pregătit pentru săptămâna trecută, când organizatorii evenimentului au fost nevoiţi să amâne evenimentul, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile.

„Sper să avem un sfârşit de săptămână plin de evenimente frumoase şi interesante, astfel încât braşovenii şi turiştii să participe din plin la aniversarea oraşului nostru. Am încercat să menţinem acelaşi program stabilit pentru săptămâna trecută, mai ales că reacţia braşovenilor, referitoare la program, a fost una pozitivă”, a declarat George Scripcaru,  primarul municipiului Braşov.

Sărbătorile oraşului vor începe vineri dimineaţa cu deschiderea târgurilor: Târgul de meşteri populari (Piaţa Sfatului), Street-food (str. M. Weiss) şi  Târgul de produse hand-made (aleea de la Parcul Titulescu).

Vineri va fi prima zi de concert, în Piaţa Sfatului, spectacolele de deschidere fiind susţinute de elevii de la Şcoala Populară de Artă Tiberiu Brediceanu, cei de la Asociaţia Kid Music şi grupul Folk Românaşul. De la ora 19.00 va începe Seara şlagărului românesc, iar pe scenă vor urca: Oana Sârbu, Mihai Constantinescu şi Corina Chiriac.

Tot vineri, de la ora 20.00, în Piaţa Enescu, braşovenii şi turiştii se vor putea delecta cu filme de scurt metraj.

Sâmbătă, la întâlnirea cu publicul vor veni Carla’s Dream, Matteo, Conexiuni şi Trupa Coco, de la ora 19.00, după ce în cursul după-amiezii, începând cu ora 17.00, vom avea, tot în Piaţa Sfatului, momente artistice ale copiilor de la şcolile şi ansamblurile din Braşov.

De la ora 20.00, iubitorii de film sunt invitaţi la “The Great Pretender”, un documentar cu Freddie Mercury, tot în Piaţa Enescu.

Evenimentul cel mai aşteptat din timpul Zilelor Braşovului, Parada Junilor, care va avea loc duminică, va începe de la ora 11.00 şi se va desfăşura pe traseul devenit deja tradiţional: Piaţa Unirii, str. C-tin Brâncoveanu, Str. G. Bariţiu, str. Mureşenilor, Bd. Eroilor, Str. Republicii, Piaţa Sfatului, Str. Apollonia Hirscher, str. Poarta Schei, str. Prundului, Piaţa Unirii, Pietrele lui Solomon.

Tot duminică, iubitorii de folclor vor avea ocazia să îşi asculte artiştii de muzică populară preferaţi în cadrul a două concerte folclorice în Piaţa Sfatului: primul va începe de la ora 11.30 şi îi va avea ca protagonişti pe elevii de la Şcoala Populară de Artă, iar cel de al doilea va începe la ora 18.30, când pe scenă vor urca ansambluri de dansuri româneşti, maghiare, germane şi elene, după care spectatorii vor putea particpa la recitalul Danielei Condurache şi al lui Nicolae Furdui Iancu.

De la ora 20.00, în Piaţa Enescu, va rula celebrul film din anii ‘70, “Love Story” (Poveste de dragoste).

Un alt punct de atracţie va fi parcul Nicolae Titulescu, unde, pe parcursul celor trei zile de festival, vor fi organizate o serie de evenimente sportive şi artistice, pentru copii şi adulţi.

În toate cele trei zile, instituţiile de cultură braşovene vor organiza evenimente, iar muzeele vor avea acces gratuit.

Asociaţia Amural va prezenta zilnic, începând cu ora 19.30, un spectacol de video-mapping, la corpul T al Universităţii Transilvania şi la Poarta Şchei.

VINERI 28 APRILIE 2017

 

Biblioteca Judeţeană “George Bariţiu”Braşov

 

orele 12.00-16.00:Citeşte o poveste” –  atelier de lecturi publice de povești, cunoscute și mai puțin cunoscute, din întreaga lume, dar și de pe meridianele Brașovului. Poveștile sunt pentru copii, părinți și pentru toți cărora le plac poveștile. Citește împreună cu noi la bibliotecă, în curtea Casei Baiulescu (Livada Poștei, lângă Școala gimnazială nr. 6), alături de colegii și prietenii tăi, împărtășind bucuria cititului. Descoperă povestea, descoperă lectura de plăcere

ora 16.30:Mansarda Casei Baiulescu

Prezentare Un braşovean de altă dată” Alexandru Bogdan

 

Muzeului Casa Mureşenilor

 

orele 10.00-18.00: Expoziții permanente:

“Istoria familiei Mureșianu”, Muzeul Casa Mureşenilor -Piața Sfatului nr. 25

“Familia Baciu”, str. Gheorghe Baiulescu nr. 9

– Expoziție temporară;

„Muzeul Jucăriilor”- in incinta Muzeului Casa Mureşenilor – Piața Sfatului nr. 25

orele 12.00-18.00: Curtea Colecţionarilor- expoziţie curtea muzeului din Piaţa Sfatului nr.25

orele 12.00-16.00:  prezentare proiect “Istoria la persoana întai”- selectie de personalităţi care au contibuit la istoria culturală a oraşului prin imaginile create de arta lor, muzică, pictură, literatură, fotografie – Poarta Ecaterina

 

Atelier confecţionare jucării din materiale reciclabile, coordonat de artistul Daniel Roșca in incinta Muzeului Casa Mureşenilor din Piata Sfatului nr. 25

Universitatea Transilvania Braşov- Centrul Multicultural

9:00-19:00 Conferință națională dedicată operei lui Gheorghe Crăciun / Vernisaj expoziție de grafică Gheorghe Crăciun

Organizat o dată la cinci ani, evenimentul își propune să ofere de fiecare dată noi perspective și interpretări ale textelor semnate de prozatorul, teoreticianul, eseistul, diaristul și, nu în cele din urmă, profesorul Gheorghe Crăciun.

Teatrul pentru copii Arlechino

 ora 13.00 : Alina şi Gâscănelul- spectacol de teatru – Piaţeta din faţa Teatrului Arlechino

 

Teatrul Sică Alexandrescu

ora 19.00- Sala Studio  :Metoda G  de Jordi Galseran

 

Centrul Cultural Reduta

 ora 21:00 Concert extraordinar Pasarea Rock – Baniciu, Tandarica, Kappl.

Pasărea Rock a luat naștere în 2014 avându-i pe Mircea Baniciu, Josef Kappl și Ovidiu Lipan Țăndărică în rolurile principale.

 

Piața Enescu – Proiecție de film

Ora 20.00- SHORT EXPORT 2016 – Made in Germany

– In The Distance (r. Florian Grolig)
– Immer Müder / Always Tired (r. Jochen Kuhn)
– Ihr Sohn / Her Son (r. Katharina Woll)
– Wer Trägt Die Kosten? / Who Will Pay The Bill? (r. Daniel Nocke)
– Dokument: Hoyerswerda | Frontex (r. Thomas Kaske)
– Woman Without Mandolin (r. Fabiano Mixo)
– Dissonance (r. Till Nowak)
– Arts + Crafts Spectacular #3 (r. Ian Ritterskamp, Sébastien Wolf)
– Myself Universe (r. Andreas Hykade)
– Die Badewanne / The Bathtub (r. Tim Ellrich)

 Foaier Sala Patria

ora 18.00 – vernisaj expoziția de pictură “Corneliu Vasilescu”

Cinemateca Patria- acces gratuit

 

ora 19.00 – Seara Filmului Românesc  – Ana mon amour

regia: Călin Peter Netzer, cu: Mircea Postelnicu, Diana Cavallioti

Dramă, Premiul Ursul de Argint pentru „Contribuţie artistică

deosebită în Cinema”-Berlinale 2017

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 

Biserica Neagră

ora 18.00 – concert corul de cameră Doulce Memorie din Olanda – organizat cu sprijinul Ambasadei Olandei

 

SAMBATA 29 APRILIE  2017

 

 

Biblioteca Judeţeană “George Bariţiu”Braşov

ora 10.00-13.00:  spațiul din  faţa Bibliotecii- Jocuri tradiţionale pentru copii din Braşov şi Ţara Barsei- jocuri tradiţionale din patrimoniul imaterial ale Braşovului, jocuri de altă dată, jocuri din copilărie,

Muzeului Casa Mureşenilor

orele 10.00-18.00: Expoziții permanente:

“Istoria familiei Mureșianu”, Muzeul Casa Mureşenilor -Piața Sfatului nr. 25

“Familia Baciu”, str. Gheorghe Baiulescu nr. 9

– Expoziție temporară;

„Muzeul Jucăriilor”- in incinta Muzeului Casa Mureşenilor – Piața Sfatului nr. 25

orele 12.00-18.00: Curtea Colecţionarilor- expoziţie curtea muzeului din Piaţa Sfatului nr.25

orele 12.00-16.00:  prezentare proiect”Istoria la persoana întai”- selectie de personalităţi care au contibuit la istoria culturală a oraşului prin imaginile create de arta lor, muzică, pictură, literatură, fotografie – Poarta Ecaterina                       

 

Atelier confecţionare jucării din materiale reciclabile, coordonat de artistul Daniel Roșca in incinta Muzeului Casa Mureşenilor din Piata Sfatului nr. 25

 

 

 

 

 

Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania

ora 19:00

vibraţii ce merită @ Zilele Braşovului – by vibrate!festival 2017

Organizatori: Vibrate Festival 2017, Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania din Braşov

Teatrul Sică Alexandrescu

 

Ora 16,00  Sala Studio :  Scrisori eminesciene – acces gratuit

Ora 19,00  Sala Mare :   Poveste de Iarnă de W. Shakespeare

Opera Braşov

ora 18.30: Boema spectacol de operă de G. Puccini

Centrul Cultural Reduta

orele 9:00 – 20:00

Kronstadt Master Fest 2017.

Acest festival de atitudine cultural膬 pentru copii 艧i tineri urmareste sa va puna in contact cu valorile universale, atat din Romania, cat si din afara ei incurajand si sustinand abordarea unui repertoriu de valoare, in concordanta cu varsta si particularitatile fiecarui solist.

Piața Enescu- proiecție de film 

Ora 20.00 – SEARA DOC AND ROLL

Freddie Mercury – The Great Pretender (SUA, 2012)

Documentar

Cinemateca Patria _ acces gratuit

 

ora 11.00 – Matineu copii

Cinci eroi de legendă/Rise of the Guardians (2012)

regia: Peter Ramsey, Animaţie, dublat în limba română

Sala „Patria” – Cinemateca

 

ora 17.00 – Mari actori – Mommie Dearest (SUA, 1981)

regia: Frank Perry, cu: Faye Dunaway, Steve Forrest

Biografic, Dramă

Sala „Patria”– Cinemateca

ora 19.30 – Mari regizori – Kundun (SUA, 1997)

regia: Martin Scorsese, cu: Tenzin Thuthob Tsarong, Gyurme Tethong

Biografic, Dramă , 4 nominalizări la premiul Oscar, Aniversarea de 20 de ani

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 

DUMINICĂ  30 APRILIE 2017

 

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

ora 17.00 –  Opera Brasov va invită la Recital  Extraordinar- vor fi interpretate lucrari ale compozitorilor braşoveni clasici și contemporani

Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania

ora 18.00 Recital extraordinar Beethoven susținut de pianistul Botond Szöcs

Programul include 32 de Variațiuni în do minor, WoO 80, Sonata în Do Major, op.53 (Waldstein), Variațiuni în Fa Major, op. 34, Sonata în fa minor, op. 57 (Appassionata).

 

 

 

Teatrul Sică Alexandrescu

 

Ora 19,00  Sala Mare Dl. Goe de I.L Caragiale

Piața Enescu  proiecţie de film

Ora 20.00- SEARA LOVE STORY FESTIVAL

Filmul Love Story

Cinemateca Patria – acces gratuit

ora 11.00 – Matineu copii

Wall-E (2008), regia: Andrew Stanton, Animaţie, dublat în limba română

 

ora 17.00 – Golden Classics

Domnii preferă blondele /Gentlemen Prefer Blondes (SUA, 1953)

regia: Howard Hawks, cu: Marilyn Monroe, Jane Russell

Comedie

ora 19.00 – Seara de Oscar – Anna și regele /The King and I (SUA,1956)

regia: Walter Lang, cu: Yul Brynner, Deborah Kerr, Rita Moreno

Muzical, istoric, 9 nominalizări și 5 premii Oscar

ALTE EVENIMENTE

Muzeul de Etnografie Brașov și Muzeul Civilizației Urbane a Brașovului

In perioada 28 -30 aprilie 2017, oferă publicului următoarele:

– acces gratuit tuturor vizitatorilor, in programul de vizitare 9,00 – 17,00

– se oferă cadou tuturor vizitatorilor, la intrarea in muzeu, o ilustrată reprezentand obiceiul Junii Brasovului

– expoziție permanenta: “Patrimoniul textil.”

– expoziție temporară :“Meserii uitate . Cizmarii și Pantofarii”

La Muzeul de Etnografie Brașov, Bdul Eroilor 28A, va fi prezentat, in aceste trei zile, publicului vizitator, filmul „Junii din Scheii Brașovului. Consemnează Iosif Iepure” – film de promovare

.

Muzeul de Artă Braşov

program de vizitare zilnic între orele 10,00-18,00

Uniunea Junilor din Şcheii Braşovului şi Braşovul Vechi in  ziua 29 de  aprilie 2017

ora 10.0019.00:Artizanii Transilvaniei- expoziţie dedicată artei icoanei,

 

Asociaţia Amural

 Zilnic ora 19.30-24.00: Spectacol de lumini – pe Corpul T al Universităţii Transilvania

Asociaţia Visum pentru Educaţie şi Cultură organizează la Hof Cafe Piața Sfatului

-expoziţia “ Emoţii şi trăiri ” -expoziţie de ilustrație semnată de Adriana Niculae,

Expoziția este deschisă publicului zilnic

Liceul vocațional Arte Plastice “Hans Mattis Teusch”

Zilnic intre orele 12,00-16,00

activitati artistice: expoziţii în Piaţa Enescu, pictură în aer liber, expoziţii cu vânzare,

 

Asociaţia Cultour

Sâmbată  aprilie,  ora 11:00 -Tur Pietonal pentru localici – Bătrânul Schei și Junii săi,  traseu: Poarta Ecaterinei,Colegiul Andrei Sagune, Piața Unirii, Biserica Sf Nicolae, prima Școală Românească

Vineri, Sâmbată și Duminică  28-30 aprilie 2017 , 18:00  Turul gratuit   in limba engleza ,pentru turiști

Centrul de Informare Turistică Poarta Schei

28-3 0 aprilie 2017

Expoziție de pictură Anca Timiș

Cercetașii Organizatia Orizont organizează

ora 9.0010.00 – atelier de orientare cu busola și de folosire a busolei pentru identificarea de puncte pe hartă (atelier care să se desfășoare la Centrul de Informare Turistică), apoi se pleaca pe traseu

ora 11.0011.30 – pregătirea a 4 circuite turistice de către copiii cu vârsta între 11-14 ani pentru cei de 7-10 ani urmărind descoperirea de noi obiective turistice din zonă , apoi se pleaca pe traseu

– punerea în aplicare a circuitelor, copiii mari ajutându-i pe cei mai mici în atingerea tuturor punctelor dorite folosindu-se de hartă și busolă – se pleaca pe trasee folosindu se ca punct de plecare sosire CIT Poarta Schei

La final de activitate un moment de imagine în fața Centrului de Informare Turistică

PARCUL CENTRAL- NICOLAE TITULESCU

 

  1. Centrul Cultural German zilnic 12,00-15,00

Strudel, Schmirgel, Abzeihbild – Ateliere educative pentru copii, Aleile Parcului Nicolae Titulescu

 

  1. CSS Braşovia , 29.04.2017 orele 12,00-14,00

gimnastică, schi alpin şi baschet –demonstraţie sportivă și ofertă educațională ,

 

  1. A.S Corona Braşov, 29.04.2017 orele 12,00-14,00

 

– scrimă, patinaj artistic și viteză şi handbal-  demonstraţie sportivă și ofertă educațională ,

 

  1. BeBe Rostogol şi Asociaţia Bucuria Vieţii, 29.04.2017 orele 12,00-14,00

 

Traseu motric și de dans precum și curs de prim ajutor

  1. Coresi Shopping Resort și Coresi Avantgarden Cartierul General al Bucuriei

28.04.2017 orele 14,00-19,00

29.04.2017 orele 10,00-19,00

30.04.2017 orele 10,00-19,00

Ateliere de creație și îndemânare

6.Comunitatea de slackline Braşov  zilnic  orele 13,00-17,00

 Mers pe sârmă dedicat și explicat copiilor

  1. Street workout , 30.04.2017 orele 9,00-19,00 Exerciții pentru dezvoltare musculară în aer liber
  2. Yoga în aer liber, 29.04.2017 orele 12,30-14,15

                  30.04.2017 orele 11,00-13,00

 

  1. Arvato

28.04.2017 orele 10,00-16,00 Expoziție și 2 piese de teatru

29.04.2017 orele 10,00-16,00 Cuibărește viitorul – joc educativ

  1. Hac Long Trao Brașov Club sportiv de arte marțiale în stilul Qwan ki Do

28.04.2017 orele 16,00-18,00- program cu tehnici specifice stilului  și demonstrație cu evantaiul

29.04.2017 orele 11,00-13,00-program cu tehnici specifice stilului  și demonstrație cu evantaiul

  1. Asociația Musashino Brașov– Practic ca-n Japonia

   29.04.2017 orele 12,00-16,00- Origami, Kendo, concurs de Kendama

  1. Fundația Zamolxes 29.04.2017 orele 11,30-15,30- Mici tablouri cu nasturi
  2. Happy Moms, happy kids– 29.04.2017 orele 16,00-19,00-ateliere de educație nonformală
  3. The English magic Box zilnic 10:30,11:03,15:30,16:30 Sesiuni de 30 de minute de limba engleză

 

 

 

 

PIATA SFATULUI
Târg de meșteri populari și ateliere creative

Vineri 28 aprilie

Intervalul orar        atelier     atelier
         12-14  Pictura pe sticla  Impletituri vegetale
         14-16   sculptura   tesaturi
         16-18   ceramica    crosetat
     

Sambata  aprilie

 

Intervalul orar              atelier  atelier
         10-12  ceramica  cusaturi
         12-14  Oua incondeiate  Creatie papusi
         14-16   sculptura   pielarit
         16-18   ceramica   Pictura pe lemn
          18-20 Instrumente de suflat Pictura naiva
     

Concursuri cu premii – 5 participanti la fiecare atelier ( varsta 8-14 ani)

Intervalul orar              atelier  Creator  popular organizator
         15-17  Pictura pe sticla

Ceramica

Impletituri panusa

Cusaturi si broderie

 Sculean Cornel

Craioveanu Ion

Neuvirt Valeria

Ciuban Simona

         16-17  Traforaj

Crosetat

Tesut

  Sorin Manesa

Bularca Gabriela

Mihalachi Iulian

         17-18   Pictura naiva

Ceramica roata

Sculptura lemn

   Patru Nicolae

Iorga Nicolae

Marian Viorel

     

Desfasurarea activitatiilor la atelierul de pictura naiva- icoanografie

Creator popular Cornel Sculean

Vineri 28aprilie 

           Interval orar  Demonstatii de lucru
15-17   Scrierea icoanei cu negru
17-19  Scrierea umbrelor si a luminilor

           Interval orar  Demonstatii de lucru  
10-12   Scrierea icoanei cu negru  
12-14  Scrierea umbrelor si a luminilor  
16-18 Umplerea campurilor cu culoare  

Sambata  aprilie 

Duminica 30 aprilie

        Interval orar  Demonstatii de lucru
15-17   Aplicarea foitei de aur
17-19 Povestea Icoanei

Povesti despre istoria picturii pe sticla in Scheii Brasovului

 Desfasurarea activitatiilor la atelierul de crosetat

   Creator popular –Bularca Gabriela

Vineri 28 aprilie 

           Interval orar  Demonstatii de lucru
12-15   realizarea componentelor bobocelului, lucrate integral manual, crostetate, cap, corp, aripi, coada, picioare, cioc, din fire naturale romanesti, fir de lana, spalata, toarsa si rasucita.

 

           Interval orar  Demonstatii de lucru  
10-12    realizarea activitatii de umplere si formare a jucariei, umplerea se realizeaza tot manual, cu lana daracita sau melana daracita. Tot sambata, pentru a respecta traditia de a nu lucra duminica cu acul, voi asambla bobocelul de rata.

 

 

 

Sambata  aprilie 

Duminica 30 aprilie

           Interval orar  Demonstatii de lucru
15-17  vom povesti cu toti cei prezenti istoria crosetatului pe meleagurile noastre, vom prezenta ustensilele folosite:

 

Parada Junilor

Duminica 30 aprilie ora 11,00

Aleea parcul Nicolae Titulescu-  zilnic între 10,00-22,00

Târg de produse Hand Made

Str Michael Weiss – zilnic între orele 10,00-22,00 – Street food

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here