Consolidarea brand-ului turistic al Brașovului în viziunea candidatului independent Cornel George Comsa

PUBLICITATE - Pentru detalii ne puteți contacta la admin@transilvanianews.com

VEZI AICI ȘI EMISIUNEA: Cum ar putea arăta Brașovul – Smart City! Înregistrare emisiune ”Vocea Politică” 26.05.2016

Cornel Comșa, candidat independent la Primăria Brașov, a descris in detaliu cum ar putea arata orasul turistic – Brașov Smart City – un oras care sa atraga cateva milioane de turisti pe an.

“Turistul secolului XXI este un turist pretentios, nu mai poate fi satisfacut doar cu o cazare buna, cu o masa calda, cu drumetii in natura sau cluburi de noapte. Acest turist cauta si utilul in excursia lui, dar si senzationalul, elementul de unicitate, simbolul langa care poate sa isi faca un “selfie”, mandrindu-se ca a ajuns in orasul nostru. Turnul Eiffel, Big Ben, Turnul din Pisa sau Marina Bay Sands in Singapore constituie astfel de elemente de unicitate, celebre in intreaga lume.”

In viziunea lui Comsa, Brasovul va trebui sa se consolideze ca brand turistic adaugand turismul cultural, turismul de shopping si un element de unicitate complet nou in redefinirea orasului nostru.

“In fiecare anotimp Brasovul trebuie sa propuna Europei si lumii cel putin un festival – de muzica, teatru, film, arte frumoase – care sa devina traditionale si sa isi mareasca publicul de la un an la altul. Pe langa dimensiunea culturala, dimensiunea de shopping a turismului se dezvolta viguros in ultima perioada.

Exista orase de dimensiunea Brasovului, sau mai mici, care au convins brand-uri celebre, lanturi de magazine sa vina pe teritoriul lor si sa atraga turistii care vin uneori special pentru cumparaturi in aceste orase. Foxtown din Mendrisio (Elvetia), Serravalle Scrivia (Italia) sau Ingolstadt Village (Germania) sunt doar trei exemple unde turistii vin din Japonia, China, Israel sau Rusia, special pentru shopping.

Aeroportul va juca un rol crucial in aceasta ecuatie, pentru ca in proximitatea lui va putea fi conturata o zona de duty-free si o zona de outlet pentru marcile de lux, prezente in toate orasele mai sus mentionate.”

Elementul de unicitate mentionat mai sus a fost detaliat de domnul Attila Bara, fiind constituit de o constructie futurista, cu semnificatii biblice – o Arcă plasata chiar pe Tâmpa. Designul si arhitectura proiectului ar proteja rezervatia naturala, fara a afecta flora si fauna, printr-un sistem de gondole facandu-se legatura intre parcul din fata Primariei si cartierul Valea Cetatii, printr-o statie intermediara situata in Arcă.

Attila Bara – “Acest proiect a fost prezentat reprezentantilor primariei Brașov in urma cu cativa ani, in 2007-2008, insa nu a fost luat in considerare.

La momentul respectiv, in schitarea lui am fost ajutat de fiul meu, care se pregatea sa devina student la arhitectura (astazi este arhitect), in 2016, daca ar suscita interesul Primariei, un proiect actualizat ar putea fi promovat mult mai usor, beneficiind de evolutiile in tehnologie si arhitectura din ultimii ani.

Pozitionarea unica, care l-ar face deschis inspre toate punctele cardinale, promenada de circa 600 de metri de pe coama Tâmpei, si elementele de “entertainment” prezente pe Arca – ar spori considerabil potentialul turistic al orasului nostru.”

PREZENTARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here