Cornel George Comșa, favorit la Primăria Brașov! Vezi ce spun SONDAJELE!

PUBLICITATE - Pentru detalii ne puteți contacta la admin@transilvanianews.com
FOTO: Transilvania News
FOTO: Transilvania News

 

Cornel Comsa a prezentat cateva date din cel mai recent sondaj de opinie, care va fi dat publicitatii in integralitatea lui in zilele ce urmeaza. Cercetarea a fost realizata pe un esantion probabilistic, stratificat, reprezentativ pentru populatia adulta (18+), volumul esantionului fiind de 1.062 persoane, marja de eroare maxima +/- 3%, cu o probabilitate de 95%. Sondajul a fost realizat prin interviu, pe baza de chestionar. Interviurile fata-in-fata au fost efectuate la domiciliul respondentilor, in perioada 10-18 mai, in municipiul Brasov.

 

Cornel Comșa – Precizez ca datele nu au fost prelucrate integral, insa, din curiozitate si nerabdare am cerut sociologilor care lucreaza la aceasta cercetare sa imi sintetizeze situatia pentru principalii competitori electorali, la Primarie si Consiliul local – acestea fiind probabil cele mai interesante date atat pentru mass-media cat si pentru votanti. In maxim doua zile vom face publice rezultatele cercetarii, in cele mai mici detalii. Nu ne putem astepta decat la eventuale mici diferente – 1-2 procente fata de situatia de mai jos :

 

Candidati la functia de primar:

 

1. George Scripcaru – independent – 29%
2. Cornel George Comsa – independent – 21%
3. Razvan Popa – PSD – 17 %
4. Catalin Leonte – independent – 8%
5. Mihai Sturzu – independent – 6%
6. Adrian Gabor – PNL – 3%
7. Cristian Macedonschi – FDGR – 3%
8. Mihai Costel – PMP – 3%
9. Adrian Atomei – ALDE – 1%
10. Mariana Sebeni-Comsa – PER – 1%
11. Altii/nehotarati – 8%

 

Partide in Consiliul local :

 

1. PSD – 29%
2. PNL – 27%
3. Partidul Nostru – 7%
4. ALDE – 6%
5. Independent in Consiliul local – 5%
6. FDGR – 4%
7. PMP – 3%
8. PER – 1%
9. UNPR – 1%
10. Altele/Nehotarati – 17%

 

”Atat in campania lui Crin Antonescu pentru Senat, in sectorul 1 in Bucuresti, cat si in campania lui Cristian Chiru pentru Primaria Constanta in 2012 am folosit serviciile acestui grup de sociologi, care au functionat ca un instrument de control “in-house” pentru institutele de sondare cu care am colaborat contractual la acea data. Acuratetea datelor furnizate de ei a fost mereu net superioara institutelor si caselor de sondare a opiniei publice consacrate. Pe masura ce voi avea datele procesate, voi prezenta cele 25 de slide-uri care detaliaza ceea ce am prezentat eu in mod sintetic.” A declarat Cornel George Comșa, candidat independent la Primăria Brașov.

 

 

Turismul in Brașov si Arca de pe Tâmpa ca un simbol al orasului viitorului

 

“Turistul secolului XXI este un turist pretentios, nu mai poate fi satisfacut doar cu o cazare buna, cu o masa calda, cu drumetii in natura sau cluburi de noapte. Acest turist cauta si utilul in excursia lui, dar si senzationalul, elementul de unicitate, simbolul langa care poate sa isi faca un “selfie”, mandrindu-se ca a ajuns in orasul nostru. Turnul Eiffel, Big Ben, Turnul din Pisa sau Marina Bay Sands in Singapore constituie astfel de elemente de unicitate, celebre in intreaga lume.”
In viziunea lui Comsa, Brasovul va trebui sa se consolideze ca brand turistic adaugand turismul cultural, turismul de shopping si un element de unicitate complet nou in redefinirea orasului nostru.

 

“In fiecare anotimp Brasovul trebuie sa propuna Europei si lumii cel putin un festival – de muzica, teatru, film, arte frumoase – care sa devina traditionale si sa isi mareasca publicul de la un an la altul. Pe langa dimensiunea culturala, dimensiunea de shopping a turismului se dezvolta viguros in ultima perioada. Exista orase de dimensiunea Brasovului, sau mai mici, care au convins brand-uri celebre, lanturi de magazine sa vina pe teritoriul lor si sa atraga turistii care vin uneori special pentru cumparaturi in aceste orase. Foxtown din Mendrisio (Elvetia), Serravalle Scrivia (Italia) sau Ingolstadt Village (Germania) sunt doar trei exemple unde turistii vin din Japonia, China, Israel sau Rusia, special pentru shopping. Aeroportul va juca un rol crucial in aceasta ecuatie, pentru ca in proximitatea lui va putea fi conturata o zona de duty-free si o zona de outlet pentru marcile de lux, prezente in toate orasele mai sus mentionate.”

 

Elementul de unicitate mentionat mai sus a fost detaliat de domnul Attila Bara, fiind constituit de o constructie futurista, cu semnificatii biblice – o Arcă plasata chiar pe Tâmpa. Designul si arhitectura proiectului ar proteja rezervatia naturala, fara a afecta flora si fauna, printr-un sistem de gondole facandu-se legatura intre parcul din fata Primariei si cartierul Valea Cetatii, printr-o statie intermediara situata in Arcă.

 

Attila Bara – “Acest proiect a fost prezentat reprezentantilor primariei Brașov in urma cu cativa ani, in 2007-2008, insa nu a fost luat in considerare.
La momentul respectiv, in schitarea lui am fost ajutat de fiul meu, care se pregatea sa devina student la arhitectura (astazi este arhitect), in 2016, daca ar suscita interesul Primariei, un proiect actualizat ar putea fi promovat mult mai usor, beneficiind de evolutiile in tehnologie si arhitectura din ultimii ani.
Pozitionarea unica, care l-ar face deschis inspre toate punctele cardinale, promenada de circa 600 de metri de pe coama Tâmpei, si elementele de “entertainment” prezente pe Arca – ar spori considerabil potentialul turistic al orasului nostru.”

 

PREZENTARE R1

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here